הסבר על מבחן מחוננים שלב א'


הורים יקרים,

בקרוב ילדיכם המוכשרים יבחנו במבחן שלב א' לאיתור תלמידים מחוננים ומצטיינים אותו עורך משרד החינוך באמצעות מכון סאלד.
מבחן זה יתקיים בבית הספר, בתאריך זהה בכל הארץ, בשעות הלימודים, במסגרת הכיתתית. המבחן נבדק על ידי הצוות החינוכי של בית הספר.
על סמך תוצאות מבחן שלב א' וההיכרות של  הצוות החינוכי עם התלמידים, מגבש בית הספר רשימה של 15% מהתלמידים בכיתה המופנים להבחן במבחן מחוננים שלב ב' . בית הספר שולח להורים הודעה בדבר המלצתו או אי המלצתו להעביר את בנם/בתם למבחן מחוננים שלב ב'  ולהורים יש אפשרות לערער על החלטת בית הספר.

שיעור ודאו ודוגמה למבחן להורדה חינם!

בהמשך דף זה מוגש לכם קובץ דוגמה למבחן מחוננים שלב א' להורדה חינם בליוי שיעור וידאו של ענת מנשה.

מבחן מחוננים שלב א' מורכב משני חלקים עיקריים : הבנת הנקרא וחשבון.


אנו מאמינים שכשם שיש להתכונן לכל מבחן בחיים, גם למבחן זה חשוב להתכונן.
הן במישור הידע והן במישור החוויתי-רגשי.

 

הבנת הנקרא:

"הבנת הנקרא" – להבין את הנקרא. פעולה טבעית ואוטומטית, לכאורה. בפועל, במבחן בכלל ובמבחן לאיתור מכוננים בפרט, אין זה פשוט להתמודד עם קטע Unseen בהבנת הנקרא. איך בכל זאת אפשר לתרגל פרק זה, ולהעביר את הילדים מהמצב ה"אוטומטי" למצב של חשיבה מובנית ושיטתית, שתוביל להצלחה במבחן המחוננים? באמצעות קריאה פעילה.
קריאה פעילה היא תהליך שבו הילד מצויד בשיטת עבודה ובעיפרון. קריאה פעילה מובילה ליכולת הבנה איכותית של הנקרא, ולמענה מדויק לשאלות.

קרא עוד על הבנת הנקרא ואיך מפיקים את המרב במענה על החלק של הבנת הנקרא במבחן המחוננים>>

 

חשיבה כמותית (חשבון):

המטרה של הפרק הכמותי במבחן שלב א' לאיתור תלמידים מחוננים היא הרבה מעבר לידע נלמד או נרכש. היא מתרכזת בחשיבה מתמטית וביכולת של הילד להבין את הבעיה המילולית. כך שגם אם הוא יודע חזקות ושברים עשרוניים, זה לא מבטיח הצלחה בפרק זה וגם לא מבטיח יתרון יחסית לתלמיד שלא שולט בנושאים אלו. לעיתים אפילו עודף הידע והביטחון עושים את הפעולה ההפוכה וגורמים לילד לבחור בפזיזות בתשובה שגויה.

הבשורה המשמחת היא, שאם לילד יש יכולת מתמטית טובה ומנת משכל גבוהה, מיקוד למידה נכון הוא כל מה שצריך כדי להבטיח הצלחה יתרה בפרק הכמותי. ושימו לב כי זה מסר לכל תהליך למידה, ולא רק למבחן עצמו. לעיתים אנו כל כך עסוקים במרוץ הציונים ורכישת ידע אין סופי שאנחנו שוכחים לתת את הדעת למטרה החשובה ביותר והיא הדרך. ההבנה. החשיבה. היכולת להשליך וליישם את הנלמד גם לתחומים אחרים.

אז איך עושים זאת ?
בחוגים שלנו וגם בלומדה שלנו "הפרופסור און ליין", אנו שמים דגש מרכזי על תהליך הלמידה וההבנה של בעיות מילוליות בחשבון. משפט שנאמר על ידי רבות במהלך השיעורים הוא : התוצאה לא מעניינת אותי ! (את סוף המשפט הילדים כבר מדקלמים איתי). כי מרבית התלמידים שלי "שולפים" את התוצאה בלי היכולת להסביר איך הם הגיעו אליה, וכדי לנתק את התשובה האינטואיטיבית ולהפגיש אותם עם החשיבה המובנת, מה שאותנו מעניינת, היא הדרך. החשיבה מרתקת. התוצאה הופכת להיות שולית כשתהליך ההבנה הוא נכון. וכשתהליך ההבנה נכון התוצאה תמיד מדויקת ! (אבל תשאירו את זה בנינו, אל תהרסו את המשפט האהוב ביותר בשיעור עליי ועל הילדים) .  דרך אגב, הסיבה לכך שהתוצאה פחות מעניינת  היא העובדה שבמבחן סביר להניח הם יצטרכו לחשוב ולא לשלוף תשובות.
אבן היסוד להצלחה בבעיות מילוליות זה הבנת הנקרא .
לדוגמה, בבעיה מילולית לא תמיד תינתן לנו הכמות. לעיתים קרובות תכתב מילה שמרמזת על הכמות. התפקיד של הילדים הוא להבין שלמרות שהם כרגע פותרים פרק שנקרא "חשבון" מותר ורצוי לשלב תחומי דעת אחרים. כמו גם לא להיות פזיזים ומיד לבצע חישובים מתמטיים במספרים שכתובים. חכו רגע ! אולי המספר מסתתר בתוך מילה ?!
אם בבעיה מילולית מופיעה המילה "שבוע" הילד צריך מיד לתרגם אותה ל 7 ימים. אם בבעיה מילולית כותבים לנו "חצי שנה", הילד צריך  מיד לתרגם זאת ל 6 חודשים. אם כתוב לילד "רגלי הכלב", הוא צריך מיד לראות את המספר 4 כחלק בלתי נפרד משאר המספרים הכתובים בבעיה. נכון, יש כאן ידע כללי שמתערב בנוסף להבנת הנקרא וחשבון, אבל זה בדיוק מה שהמבחן מחפש. את הערך המוסף בחשיבה של הילד.
דוגמה נוספת היא היכולת של הילד לאתר מילים שמרמזות על פעולה חשבונית. וגם כאן נדרשת הבנה טובה של הכתוב מעבר ליכולת המתמטית.
לכל מילה שמרמזת על פעולה חשבונית, יש את המילה שמנגד. במבחן זה אנו מתרכזים ב 4 פעולות חשבון : חיבור, חיסור, כפל וחילוק. כך שאם יוסי קנה תפוחים בחנות של שולה, ליוסי יש יותר תפוחים אבל פחות כסף. ואילו לשולה יש יותר כסף ופחות תפוחים. אז נכון שכאשר אנו רואים את המילה "קנה" אנו חושבים מיד על פעולת החיבור, אבל חייבים לתת את הדעת ולהבין על מי אנחנו נשאלים. על המוכר או על הקונה ?!
ודבר אחרון בהקשר זה, זיהוי מילת השאלה. למילת השאלה תפקיד מכריע במענה נכון על בעיה מילולית, מכיוון שאחרי מילת השאלה מגיעה ה .... שאלה. נראה ברור ואפילו מעט מוזר לציין זאת , אך תרגילו את הילדים שלכם בכל בעיה ובעיה להתייחס למילת השאלה כאל תמרור עצור ! זיהיתם אותה ? תעצרו לרגע ותהיו בטוחים שאתם מבינים מה כתוב אחריה, על מה אתם נשאלים ?!
לדוגמה,
3 חברים טובים יצאו לבלות. לחבר הראשון היו 10 ₪, לחבר השני היו 20 ₪ ולחבר השלישי היו 30 ₪. כל אחד מהם קנה גביע גלידה במחיר 10 ₪.
בואו נראה כמה שאלות יכולות להישאל על בעיה זו שמורכבת (בכוונה) ממספרים מאוד פשוטים , עגולים וקלים לחישוב :

א. כמה כסף היה לשלושת החברים ביחד ?
ב. בכמה כסף הם קנו גלידות ?
ג. כמה כסף נותר לחבר הראשון ?
ד. כמה כסף נותר לחבר השני ?
ה. כמה כסף נותר לחבר השלישי ?
ו. כמה כסף נותר לשלושתם ביחד לאחר קניית הגלידה ?
ז. כמה עלו 3 הגלידות ביחד ?
ותאמינו לי שיכולתי לכתוב כאן עוד שאלות רבות.

מבחן רב ברירה שנכתב בצורה טובה מכיל במסיחים שלו (באפשרויות) טעויות נפוצות. אם הילד ינהג בפזיזות וימצא את התשובה (השגויה) שלו במסיחים, קיימת סבירות גבוה מאוד שהוא יבחר בה. ולא מחוסר ידע!
לא כל מה שברור לנו "המבוגרים" ברור לילדים שלנו. לעיתים רק צריך 'לספר' להם, להעלות את זה על פני השטח ולתרגל מעט.
תלמידי החוגים, כמו גם תלמידי הלומדה, מקבלים מאתנו טבלה המרכזת את כל המילים המרמזות על כמות שיכולנו לחשוב עליהם, את כל המילים המכוונות לפעולה חשבונית ואת כל מילות השאלה האופייניות לבעיות מילוליות. טבלה זו מהווה בסיס נהדר לפתרון בעיות מילוליות.
ב "פרופסור הלא מפוזר" אנו 'מתכתבים' בצורה יום יומית כבר שנים רבות מאוד עם ה "שטח", עם התלמידים שלנו, מתבוננים בתגובות, בתהליכי החשיבה, בשלבים שהם עוברים בדרך לפתרון הבעיה ובתהליך בכללותו. אנו עובדים אך ורק עם ילדים לקראת מבחני האיתור למחוננים. הם, ורק הם הלקוחות שלנו! כל התכנים שלנו נכתבים ומעובדים למטרה זו ולקהל זה. הילדים שלכם .
אז אם גם אתם רוצים שהילד/ה שלכם ייהנו מיתרון ברור מבחני האיתור לתלמידים מחוננים, אתם מוזמנים לחוגים שלנו ו/או לרכוש מנוי ללומדה "הפרופסור און ליין".
תזכרו, דברים שרואים מכאן – מלימוד יום יומי של ילדים לקראת מבחני האיתור בחוגים שלנו כבר שנים רבות, משעות שטח, מהתבוננות בלתי פוסקת בתלמידים שלנו לומדים וחושבים ומהתמקדות בילדים בלבד,
לא רואים משום מקום אחר !

 

אודות הפרופסור הלא מפוזר

התלמידים שלנו נהנים מיתרונות לימודיים ורגשיים רבי-משמעות. וגם ממתנה לכל החיים: היכולת ללמוד ולחשוב מתוך אתגר והנאה, ומימוש היכולות והפוטנציאל האישי בצורה הטובה ביותר.

טלפון: 1700-707-377