מבחן מחוננים שלב א

הסבר על מבחן מחוננים שלב א'


הורים יקרים,

בקרוב ילדיכם המוכשרים ייבחנו במבחן שלב א' לאיתור תלמידים מחוננים ומצטיינים. את המבחן עורך משרד החינוך, והוא מתנהל על פי ההנחיות בחווזר מנכ"ל משרד החינוך. המבחן ייערך בכל בתי הספר בכל המגזרים ביום ג', ז' בחשוון התש"ף, 5.11.2019, בשיעור הרביעי. אין אפשרות לערכו במועד אחר. הוא נבדק על ידי הצוות החינוכי של בית הספר.
על סמך תוצאות מבחן שלב א' והיכרות הצוות החינוכי עם התלמידים מגבש בית הספר רשימה של 15% מהתלמידים בכיתה, המופנים להיבחן במבחן מחוננים שלב ב'. בית הספר שולח להורים הודעה בדבר המלצתו או אי-המלצתו להעביר את ילדיהם למבחן מחוננים שלב ב', ולהורים יש אפשרות לערער על החלטת בית הספר.

שיעור וידאו ודוגמה למבחן להורדה – חינם!

בהמשך דף זה מוגש לכם קובץ דוגמה למבחן מחוננים שלב א' להורדה חינם, בליווי שיעור וידאו של ענת מנשה.

מבחן מחוננים שלב א' מורכב משני חלקים עיקריים: הבנת הנקרא וחשבון.

אנו מאמינים שכשם שיש להתכונן לכל מבחן בחיים, גם למבחן זה חשוב להתכונן, הן במישור הידע, הן במישור החווייתי-רגשי.

 

הבנת הנקרא:

"הבנת הנקרא" – להבין את הנקרא. פעולה טבעית ואוטומטית, לכאורה. בפועל, במבחן בכלל ובמבחן לאיתור מחוננים בפרט, אין זה פשוט להתמודד עם קטע Unseen בהבנת הנקרא. איך בכל זאת אפשר לתרגל פרק זה, ולהעביר את הילדים מהמצב ה"אוטומטי" למצב של חשיבה מובנית ושיטתית, שתוביל להצלחה במבחן המחוננים? באמצעות קריאה פעילה.
קריאה פעילה היא תהליך שבו הילד מצויד בשיטת עבודה ובעיפרון. קריאה פעילה מובילה ליכולת הבנה איכותית של הנקרא, ולמענה מדויק לשאלות.

קראו עוד על הבנת הנקרא, ועל איך מפיקים את המרב במענה על החלק של הבנת הנקרא במבחן המחוננים >>

 

חשיבה כמותית (חשבון):

מטרת הפרק הכמותי במבחן שלב א' לאיתור תלמידים מחוננים היא הרבה מעבר לידע נלמד או נרכש. היא מתרכזת בחשיבה מתמטית וביכולתו של הילד להבין את הבעיה המילולית. לפיכך, גם אם הוא שולט בחזקות ובשברים עשרוניים – זה לא מבטיח הצלחה בפרק זה, או יתרון ביחס לתלמיד שלא בקיא בנושאים אלה. לעתים יכולים עודף הידע והביטחון אף לגרום לתוצאה ההפוכה, ולהוביל את הילד לבחור בפזיזות בתשובה שגויה.
הבשורה המשמחת היא שאם לילד יכולת מתמטית טובה ומנת משכל גבוהה, מיקוד למידה נכון הוא כל מה שצריך כדי להבטיח הצלחה יתרה בפרק הכמותי. מסר זה נכון לכל תהליך למידה, ולא רק למבחן עצמו. לעתים אנחנו עסוקים כל כך במרוץ הציונים ורכישת הידע, שאנחנו שוכחים לתת את הדעת למטרה החשובה ביותר – הדרך. ההבנה. החשיבה. היכולת להשליך מהחומר הנלמד, וליישמו גם בתחומים אחרים.

אז איך עושים זאת ?
הן בחוגים הן בלומדת האונליין שלנו "הפרופסור און ליין" מושם דגש מרכזי על תהליך הלמידה וההבנה של בעיות מילוליות בחשבון. משפט שנאמר על ידיי רבות במהלך השיעורים הוא: התוצאה לא מעניינת אותי! (את סוף המשפט הילדים כבר מדקלמים איתי). זאת משום שמרבית התלמידים שלי "שולפים" את התוצאה, בלי היכולת להסביר כיצד הגיעו אליה. כדי להתנתק מהתשובה האינטואיטיבית, וכדי להפגיש אותם עם החשיבה המובנית, מה שאותנו מעניין הוא – הדרך.
הלא החשיבה – היא המרתקת. התוצאה הופכת להיות שולית, כשתהליך ההבנה הוא נכון. וכשתהליך ההבנה נכון, התוצאה תמיד מדויקת! (אבל תשאירו את זה בינינו, אל תהרסו את המשפט האהוב ביותר בשיעור עליי ועל הילדים). ואגב, הסיבה לכך שהתוצאה פחות מעניינת היא העובדה שבמבחן סביר להניח שיצטרכו לחשוב, ולא לשלוף תשובות.
אבן היסוד להצלחה בבעיות מילוליות היא הבנת הנקרא. כך
לדוגמה, הרי בבעיה מילולית לא תמיד תינתן לנו הכמות. לעיתים קרובות תיכתב מילה שמרמזת על הכמות. התפקיד של הילדים הוא להבין שאף על פי שכרגע הם פותרים פרק שנקרא "חשבון", מותר ורצוי לשלב תחומי-דעת אחרים, כמו גם לא להיות פזיזים ולבצע חישובים מתמטיים מידיים במספרים הכתובים. הרי, אם יחכו רגע, אולי יגלו שהמספר מסתתר בתוך מילה?
למשל, אם בבעיה מילולית מופיעה המילה "שבוע", על הילד לתרגמה מיד ל-7 ימים. אם בבעיה מילולית כתוב "חצי שנה", הילד צריך לתרגם צירוף זה ל-6 חודשים. ואם כתוב "רגלי הכלב", על הילד לראות מיד לנגד עיניו את המספר 4, כמו היה חלק בלתי נפרד משאר המספרים הכתובים בבעיה. נכון, יש לנו פה עסק עם ידע כללי, נוסף על הבנת הנקרא וחשבון, אבל זה בדיוק מה שהמבחן מחפש. את הערך המוסף בחשיבה של הילד.

דוגמה נוספת היא היכולת של הילד לאתר מילים שמרמזות על פעולה חשבונית. גם כאן נדרשת הבנה טובה של הכתוב, מעבר ליכולת המתמטית. לכל מילה שמרמזת על פעולה חשבונית ישנה המילה שמנגד. במבחן זה אנו מתרכזים ב-4 פעולות חשבון: חיבור, חיסור, כפל וחילוק. כך, אם יוסי קנה תפוחים בחנות של שולה, ליוסי יש יותר תפוחים אבל פחות כסף, ואילו לשולה יש יותר כסף ופחות תפוחים.
אז נכון שכאשר אנו רואים את המילה "קנה", אנחנו חושבים מיד על פעולת החיבור, אבל חייבים לתת את הדעת ולהבין על מי אנחנו נשאלים: על המוכר או על הקונה?
ודבר אחרון וחשוב לא פחות: זיהוי מילת השאלה. למילת השאלה תפקיד מכריע במענה נכון על בעיה מילולית, מכיוון שאחרי מילת השאלה מגיעה ה... שאלה. נראה ברור ואפילו מעט מוזר לציין זאת, אך תרגילו את ילדיכם להתייחס למילת השאלה בכל בעיה ובעיה, כאילו הייתה תמרור "עצור":
עצור! זיהיתם את מילת השאלה? עצרו לרגע, וודאו שאתם מבינים מה כתוב אחריה ועל מה אתם נשאלים.
לדוגמה: שלושה חברים טובים יצאו לבלות. לחבר הראשון היו 10 ₪, לחבר השני היו 20 ₪, ולחבר השלישי היו 30 ₪. כל אחד מהם קנה גביע גלידה במחיר 10 ₪. כעת, בואו נראה כמה שאלות יכולות להישאל על בעיה זו, שמורכבת (בכוונה) ממספרים מאוד פשוטים, עגולים וקלים לחישוב :

א. כמה כסף היה לשלושת החברים ביחד?
ב. בכמה כסף הם קנו גלידות?
ג. כמה כסף נותר לחבר הראשון?
ד. כמה כסף נותר לחבר השני ?
ה. כמה כסף נותר לחבר השלישי ?
ו. כמה כסף נותר לשלושתם ביחד לאחר קניית הגלידה?
ז. כמה עלו 3 הגלידות ביחד ?
(ותאמינו לי שיכולתי לכתוב כאן עוד שאלות רבות).

מבחן רב-ברירה שנכתב בצורה טובה מכיל במסיחים שלו (=באפשרויות התשובה שלו) טעויות נפוצות. אם הילד ינהג בפזיזות וימצא את התשובה (השגויה) שלו במסיחים, קיימת סבירות גבוה מאוד שהוא יבחר בה, ולא מחוסר ידע!
לא כל מה שברור לנו, "המבוגרים", ברור לילדים שלנו. לעתים רק צריך "לספר" להם, להעלות את זה על פני השטח, ולתרגל מעט.

תלמידי החוגים, כמו גם תלמידי הלומדה, מקבלים מאתנו טבלה המרכזת את כל המילים המרמזות על כמות שיכולנו לחשוב עליהן, את כל המילים המכוונות לפעולה חשבונית, ואת כל מילות השאלה האופייניות לבעיות מילוליות. טבלה זו היא בסיס נהדר לפתרון בעיות מילוליות.
ב"פרופסור הלא מפוזר" אנחנו "מתכתבים" בצורה יום-יומית עם השטח זה שנים רבות, פוגשים בתלמידים שלנו, מתבוננים בתגובותיהם, בתהליכי החשיבה שלהם, בשלבים שהם עוברים בדרך לפתרון הבעיה, ובתהליך בכללותו. אנו עובדים אך ורק עם ילדים לקראת מבחני האיתור למחוננים. הם, ורק הם, הלקוחות שלנו! כל התכנים שלנו נכתבים ומעובדים למטרה זו ולקהל זה. הילדים שלכם .

אז אם גם אתם רוצים שהילד/ה שלכם ייהנו מיתרון ברור במבחני איתור המחוננים, אתם מוזמנים להצטרף לחוגים שלנו, או לרכוש מנוי ללומדה "הפרופסור און ליין" (או הטוב ביותר – להירשם לשני הערוצים במקביל – הן לחוגים הפרונטליים, הן ללומדת האונליין).

זכרו, דברים שרואים מכאן – מלימוד יום יומי של ילדים לקראת מבחני האיתור בחוגים שלנו כבר שנים רבות, משעות שטח, מהתבוננות בלתי פוסקת בתלמידים שלנו לומדים וחושבים ומהתמקדות בילדים בלבד – לא רואים משום מקום אחר !

 

הדפדפן שלכם אינו תומך בנגן של youtube לצפיה בסרטון יש ללחוץ כאן>>

אודות הפרופסור הלא מפוזר

התלמידים שלנו נהנים מיתרונות לימודיים ורגשיים רבי-משמעות. וגם ממתנה לכל החיים: היכולת ללמוד ולחשוב מתוך אתגר והנאה, ומימוש היכולות והפוטנציאל האישי בצורה הטובה ביותר.

טלפון: 1700-707-377

קידום אתרים - שמוליק דורינבאום