על חשיבות ההתנסות בתרגיל הדמיה עצמאי בכיתת "הפרופסור הלא מפוזר"

ב "פרופסור הלא מפוזר" אנו עורכים חוגים שנתיים וסדנאות לצד מפגשים חד פעמיים, גם כהכנה למבחן מחוננים וגם להעשרה כללית.

נראה כי התרומה של חוגים שנתיים וסדנאות ברורה לכולם ולא ניתן להתווכח על יעילותה החד משמעית להצלחה במבחני האיתור לתלמידים מחוננים ומצטיינים ולכל תהליך של למידה בכלל, אך לכאורה נשאלת השאלה מה חשיבותו של מפגש בודד ?!

התשובה שלי היא שהתרומה המשמעותית והחשובה היא החוויה!

ההתנסותית של הילד בתרגיל רב ברירה מוגבל בזמן בנושאים הרלוונטיים למבחן האיתור לתלמידים מחוננים ומצטיינים.

ואתן מספר דוגמאות :

ילדה מאוד חכמה ישבה בתרגיל ההדמיה וענתה ברצף והנאה. לפתע הבחנתי שהיא הפסיקה לעבוד. ניגשתי אליה ושאלתי מדוע היא לא ממשיכה לעבוד ? והיא ענתה שהיא "תקועה" בשאלה מסוימת. המלצתי לה לנחש, לבחור את התשובה שנראית לה כהגיונית ביותר ולהמשיך לעבוד. היא אכן נהגה בהתאם להמלצתי אך לאחר מספר דקות שמתי לב שהיא שוב הפסיקה את רצף עבודתה. ניגשתי אליה שנית וראיתי שהיא חזרה לאותה שאלה ! היה לה קשה להמשיך בתרגיל שהוא לתפיסתה לא מושלם.

מקרה זה מדגים גם את החשיבות של עין מקצועית צופה המנתחת את התנהגות הילדה המקסימה והחכמה הזו. הורי הילדה קיבלו משוב והמלצות לתרגול נושא זה בבית גם מההיבט הלימודי וגם מההיבט הרגשי.

ילד מקסים אחר, בכיתה ד', קיבל את התרגיל בצרוף דף תשובות . טרם העבודה הדגשתי בפני התלמידים הנרגשים מה תפקידו של דף התשובות, תרגלנו ביחד מענה בדף תשובות והסברתי שלטופס המבחן אנו מתייחסים כמו נרות חנוכה (לראותם בלבד). דיברנו על החשיבות של מענה ברצף בדף התשובות ולמה חשוב מאוד לא לדלג על אף שאלה. הדגמנו מהי טעות נגררת ואיך היא יכולה להשפיע על התוצאה הסופית. למרות כל זאת, כשהוא הגיש את התרגיל לבדיקה דף התשובות היה ריק (!) להפתעתי. כששאלתי אותו הוא ענה שזה הרבה יותר נוח לענות בגוף התרגיל. אמנם הוא צודק, אך אם זה היה מבחן בזמן אמת, יכול מאוד להיות שלא היו בודקים לו את התרגיל כלל (למרות שהתרגיל היה מעולה).

וסיפור אחרון מהשבוע האחרון, תלמיד מבריק שהגיע אלינו בפעם הראשונה לתרגיל הדמיה עצמאי, בתחילה עבד אך לאחר כחצי שעה עיסוקו העיקרי היה לחשב כמה שאלות נותרו לו .... הוא בזבז כל כך הרבה זמן על ספירת השאלות והעמודים שהוא כבר ענה ושעוד נותרו לו, שהוא פגם משמעותית בהספק של התרגיל. הוא לא סיים את התרגיל ביחידת הזמן הנתונה. חשוב מאוד לציין שכמעט כל השאלות שהוא כן ענה עליהן, היו נכונות.

תרגול של ידע בבית הוא חשוב לקראת כל מבחן- אבל התנסות חשובה עוד יותר !

ההתנסות בבית אינה זהה מבחינה רגשית וחווייתית להתנסות בכיתה עם ילדים אחרים, עם בוחן "זר" (שהוא לא ההורה),  בתנאי מבחן אמיתיים. לכם ההורים יש את כל הרצון והאהבה בעולם אך אין לכם את הידע והכלים שיש לנו לאתר ולמפות נקודתית את אותם גורמים שלא תלויים כלל בקוגניציה או בידע אלא בגורמים סביבתיים ורגשיים שמופיעים ומתבטאים רק "בזמן אמת".

ילדים מבריקים שכמות הידע שלהם אדירה לא בהכרח יצליחו לבטא את הידע הזה במבחן דוגמת מבחן האיתור לתלמידים מחוננים ומצטיינים.

אל תעדיפו את ההכנה הקוגניטיבית על ההכנה הרגשית.

תשקיעו בשני התחומים.

ההתנסות של הילד שלכם קריטית ליכולת שלו לבטא עצמו במבחן מסוג זה.

בהצלחה לכל הילדים המקסימים,

האמר נכתב ע"י ענת מנשה

אודות הפרופסור הלא מפוזר

התלמידים שלנו נהנים מיתרונות לימודיים ורגשיים רבי-משמעות. וגם ממתנה לכל החיים: היכולת ללמוד ולחשוב מתוך אתגר והנאה, ומימוש היכולות והפוטנציאל האישי בצורה הטובה ביותר.

טלפון: 1700-707-377

קידום אתרים - שמוליק דורינבאום