בחן את ילדך דוגמה למבחן מחוננים שלב ב

בחן את ילדך ...(דוגמה לשאלות ממבחני מחוננים)

 

תלמידים מחוננים ומצטיינים נוטים לחשיבה אינטואיטיבית שלא תמיד ניתן להסביר את מקורה או את התהוותה. לא אחת אני שומעת את ההורים אומרים "הוא פשוט יודע , אין לי מושג מי לימד אותו את זה ?! "
וזו הדוגמה הטובה ביותר לסוג חשיבה ולמידה של ילדים מחוננים: קליטה של חומר וידע "מהאוויר" והיכולות להשליכו וליישמו בתחומים אחרים.
לצד יתרונותיה הרבים של יכולת הלמידה העצמאית וקליטת החומר בצורה זו, אנו מחויבים להתייחס ולתת מענה גם לדרכי הלמידה. מפני שיבוא יום בו ילדים נהדרים אלו יצטרכו לגשת לחומר לימודי מורכב יותר שידרוש מהם גם "חשיבה אנליטית", להבדיל מ "החשיבה האינטואיטיבית", בסוג חשיבה זה על הילדים להשתמש באסטרטגיות למידה ותהליכי חשיבה מובנים וממוקדים.
אחת התחנות הראשונות בחיי התלמיד בה הוא נדרש לחשיבה מובנת ומאורגנת זה בעת מבחני האיתור לתלמידים מחוננים ומצטיינים. כל שנה מחדש פונים אלי עשרות הורים לתלמידים המוגדרים קלינית כמחוננים ומספרים שהילד שלהם לא עבר את מבחני האיתור, והסיבה המרכזית , לדעתם, היא חוסר היכולת שלו להתמודד בצורה יעילה עם מבחן מסוג זה.

אני מזמינה אתכם לשאול את ילדכם מספר שאלות שמאפיינות את הלמידה בחוגים שלנו בתחומים הרלוונטיים למבחן האיתור לתלמידים מחוננים ומצטיינים, ובעקבות כך למקד את הלמידה בבית. שאלות אלו יעזרו לכם להבין את ההבדל שבין לדעת חומר, לבין היכולת ליישם אותו.

חשיבה כמותית :

שימו לב : כמה דקות לפני שתשבו עם הילד/ה שלכם על הבעיה הנ"ל, תשאלו אותו/ה מה היא תוצאת התרגיל 7X10. סביר להניח שמהר מאוד הם יענו לכם 70. לאחר מספר דקות תתנו להם את הבעיה המילולית הבאה :

בכל יום לילי אוכלת 2 מלפפונים, 3 פלפלים, 4 עגבניות וכרוב אחד, כמה ירקות ופרות בסך הכל היא אוכלת בשבוע ? יש להקיף את התשובה המדויקת ביותר.
א.    10 ירקות
ב.    9   ירקות
ג.    70 ירקות
ד.    63 ירקות

אם הילד/ה שלכם ענה/תה  "70" , תשובה "ג". כל הכבוד לו/ה !
אך בעיה מילולית זו מאוד מבלבלת, למרות שהחישוב בה הוא פשוט. לדוגמה הם מחשבים את כמות הירקות ביום אחד ולא בשבוע, שוכחים לחשב את הכרוב מפני שאין מספר על ידו, מתעלמים ממילה מרמזת כמות (שבוע = 7) ועוד.
בחוגים אנו שמים דגש רב על אסטרטגיות למידה מכוונות למבחן מרובה אפשרויות והילדים לומדים לעבוד בצורה שיטתית ומובנית ולאתר את הרמזים בבעיה המילולית. גם בתרגול בבית אתם יכולים ללמד את הילדים לחשוב חשבון ולשים לב לכל המידע הנמסר לנו בבעיה. בחוגים שלנו אנו קוראים לזה "ההבדל שבין לחשוב ולחשב" ..... ותחשבו על זה.

בעיה מילולית נוספת :
כמה זוגות ניתן לסדר מ 17 סוכריות ?
א. 18 סוכריות
ב. 16 סוכריות
ג. 8 זוגות סוכריות
ד. 9 זוגות סוכריות

גם בבעיה זו החישוב הוא קל יחסית. אבל ! מרבית הילדים נתקלים בקושי כאשר הם נדרשים לסדר מספר זוגי בתוך מספר אי זוגי. ההבנה של השארית היא לא מובנת לכל הילדים וההקשר שלה הוא לאו דווקא מתמטי.

אצלנו בחוגים אנו משחקים במשחק הזוגות כדי להמחיש תרגיל זה. מספר אי זוגי של תלמידים  עומדים במרכז החדר,  וכאשר ניתן האות, הם צריכים להסתדר בזוגות או ברביעיות או בשלישיות .... ואנו לומדים לראות את השארית. ראית השארית וקשירתה לתרגיל החלוקה עוזרת לילדים להפנים זאת בתהליכי החשיבה הכמותית.

ידע כללי :

גם הפעם אני מזמינה אתכם לעשות עם הילד/ה שלכם תרגיל מקדים.
תשאלו אותו/ה את השאלות הבאות :
1. מהי עיר הבירה של אתיופיה ?
2. מי המציא את הטלגרף ואת נורת החשמל ?

אם הם לא ידעו את התשובות הנכונות, תראו להם את השאלות שוב, אך הפעם עם תשובות אפשריות. תראו להם כיצד בעזר שלילת תשובות וניחוש מושכל הם יכולים לענות על שאלה גם אם הם ממש לא יודעים את התשובה. האפשרויות בשאלון רב ברירה אמנם מבלבלות מאוד, אך חשוב לזכור שהתשובה הנכונה נמצאת מולנו כל העת. עלינו רק לבחור בה ....
תלמדו אותם לעשות זאת !

מהי עיר הבירה של אתיופיה ?
א.  לונדון
ב. פריז
ג. אדיס אבבה
ד. אפריקה

נקודת המוצא היא שהילדים יודעים ומכירים את ערי הבירה של אנגליה וצרפת, ושהם יודעים שאפריקה היא יבשת. כאשר שללנו את 3 האפשרויות הנ"ל, נשארנו עם תשובה אפשרית אחת. גם אם הם יודעים לשלול 2 תשובות בלבד, עדיין ננחש מתוך מה שלא שללנו, ובכך נגדיל את הסיכוי לענות תשובה נכונה.

מי המציא את נורת החשמל ואת הטלגרף (הדו כיווני) ?
א.    תומאס אלווה אדיסון
ב.    גלילאו גליליי
ג.    אלכסנדר גרהם בל
ד.    האחים רייט

שאלה זו באה ללמד את הילד/ה שלפעמים אנו לא צריכים לדעת תשובה מלאה (בשונה משאלה פתוחה) כדי לענות בצורה הטובה ביותר על השאלה. רוב הילדים יודעים שתומאס אלווה אדיסון המציא את נורת החשמל. אך מעטים מאוד יודעים שהוא גם המציא את הטלגרף. למדו את הילדים שאם יש להם את "ו" החיבור אנו יודעים שאותו אדם המציא את שתי ההמצאות המוזכרות, ולכן מספיק שאנו יכולים לשייך לו המצאה אחת כדי שנדע גם את השנייה.

 

דוגמאות אלו על קצה המזלג באות להמחיש לכם הורים יקרים, שלא כדאי להיות שאננים!
גם אם הילד שלכם אלוף בחשבון ועושה תרגילים של כיתות מאוד גבוהות, עדיין צריך ללמד אותו לחשוב חשבון ולהתמודד ביעילות עם בעיות מילוליות וכנ"ל לגבי כל תחום אחר.
גם אם כבר קיבלתם זימון למבחן מחוננים, עדיין לא מאוחר להתכונן ולהצטרף לחוגים ולפעילויות השונות במרכז "הפרופסור הלא מפוזר".

אודות הפרופסור הלא מפוזר

התלמידים שלנו נהנים מיתרונות לימודיים ורגשיים רבי-משמעות. וגם ממתנה לכל החיים: היכולת ללמוד ולחשוב מתוך אתגר והנאה, ומימוש היכולות והפוטנציאל האישי בצורה הטובה ביותר.

טלפון: 1700-707-377

קידום אתרים - שמוליק דורינבאום