שיטת "לומדים לחשוב"

התלמידים שלנו נהנים מיתרונות לימודיים ורגשיים רבי-משמעות. וגם ממתנה לכל החיים: היכולת ללמוד ולחשוב מתוך אתגר והנאה, ומימוש היכולות והפוטנציאל האישי בצורה הטובה ביותר.

שיטת "לומדים לחשוב" מקנה לתלמידים מחוננים ומצטיינים הרגלי למידה מתקדמים ויעילים המותאמים ליכולותיהם הגבוהות. הנחת היסוד שלנו היא שגם תלמיד מחונן ומוכשר זקוק לטיפוח התחום הזה.

לא עוד חומר לימודי שוטף ש"צריך" ללמוד וללמד, כי אם דרכי למידה ותהליכי חשיבה הפונים ליכולותיהם המצוינות של תלמידים מחוננים, במטרה להביאם לחוויית למידה מסקרנת ומאתגרת, ולמימוש הפוטנציאל האישי והיכולת ליישמו בכל התחומים.

תלמידים מחוננים ומצטיינים נוטים לחשיבה אינטואיטיבית, שלא תמיד אפשר להסביר את מקורה או את התהוותה. לא אחת אני שומעת את ההורים אומרים "הוא פשוט יודע, אין לי מושג מי לימד אותו את זה" – וזו הדוגמה הטובה ביותר לסוג חשיבה ולמידה זה: קליטה של חומר וידע "מהאוויר", והיכולות להשליכו על בתחומים אחרים וליישמו בהם.

לצד יתרונותיה הרבים של יכולת הלמידה העצמאית וקליטת החומר בצורה זו, אנו מחויבים לטפח גם את דרכי הלמידה. יבוא יום שבו ילדים נהדרים אלה יצטרכו להתמודד עם חומר לימודי מורכב יותר, שידרוש מהם גם "חשיבה אנליטית" – להבדיל מהחשיבה האינטואיטיבית – ויזדקקו לאסטרטגיות למידה מוּבְנות ולתהליכי חשיבה ממוקדים. תלמיד שלא הורגל לתהליכי למידה נכונים והתנסה בהם מהבסיס עלול לחוות קושי רב ברכישת מיומנויות למידה אלה בכיתות הגבוהות.

אחת התחנות הראשונות בחיי התלמיד, שבה הוא נדרש לחשיבה מאורגנת כזאת, היא מבחני האיתור לתלמידים מחוננים ומצטיינים. בכל שנה מחדש פונים אלינו עשרות הורים לתלמידים המוגדרים "קלינית" כמחוננים, ומספרים שהילד שלהם לא עבר את מבחני האיתור, לדבריהם, בשל חוסר היכולת שלו להתמודד בצורה יעילה עם מבחן מסוג זה.

בשיעורים אנו לומדים בשני מישורים במקביל: אסטרטגיות למידה לצד תכנים בחשבון, שפה וצורות. בתהליך החשיבה מעורבים כל העת היכולות המובילות בתחומים אלו. לדוגמה, נושא הצורות, המאיים על מבוגרים וילדים כאחד, הופך אצלנו למשחק ולחוויה מוחשית ורב-תחומית. אנו לומדים לכמת (מלשון כמות) את הצורה, ולתמלל אותה. בדרך זה הוצאנו את הצורות מהעולם "חסר-החוקיות" של הראייה המרחבית, והעברנו אותן לעולם של מילים ומספרים – שבו אנו שולטים מצוין.

אודות הפרופסור הלא מפוזר

התלמידים שלנו נהנים מיתרונות לימודיים ורגשיים רבי-משמעות. וגם ממתנה לכל החיים: היכולת ללמוד ולחשוב מתוך אתגר והנאה, ומימוש היכולות והפוטנציאל האישי בצורה הטובה ביותר.

טלפון: 1700-707-377

קידום אתרים - שמוליק דורינבאום