למידה לקראת מבחני האיתור לתלמידים מחוננים זה לא רק תרגול ושינון !

דצמ 21, 2016 נכתב על ידי

הורים יקרים,

הלמידה לקראת מבחני האיתור לתלמידים מחוננים ומצטיינים היא הרבה מעבר לשינון ותרגול של תכנים. מבחני מיון מסוג זה בודקים את היכולות של הילדים בתחומי ידע רבים המאפיינים חשיבה גבוה, חכמה וסקרנות לצד היכולת לחשוב ולהתמודד בצורה יעילה גם עם אתגרי חשיבה מורכבים וחדשים.

לשיטתי, אנו כהורים המגדלים ילד מוכשר, מתחילים ב "הכנה" מרגע הלידה. חשיפה יום יומית של הילד למשחקים, מוזיקה, טיולים, חברים, תרבות, אומנות וגירויים קוגניטיביים מהנים הם רק הבסיס ליצירת ילד סקרן הצמא לידע, שואל שאלות ומתעניין. ה "הכנה" למבחן היא בעצם דרך חיים עבור רובנו, כמובן ללא כותרת ה "הכנה" כי כך אנו מאמינים שצריך לגדל ולחנך ילדים.

לצד בסיס הידע והסקרנות אותו הנחלתם באהבה גדולה לילד שלכם יש לקחת בחשבון משתנים נוספים בהתמודדות יעילה עם מבחן האיתור לתלמידים מחוננים.
מבחן זה מוגבל בזמן, רב ברירה ולעיתים מפגיש את הילד עם שאלות "קשות" עליהן הוא לא יודע את התשובה.

גם כאן התפקיד שלנו כהורים בא לידי ביטוי בהעברת מסר כפול :
ראשית, זה בסדר גם לא לדעת ! למרות שהילד שלנו חכם יחסית לקבוצת השווים לו ובדרך כלל הוא יודע מעבר למה שחבריו יודעים, חשוב מאוד להעביר לו את המסר שזה בסדר גם לא לדעת. זה בסדר לטעות. אם אתה טועה זה לא אומר שאתה לא חכם. מתן לגיטימציה זו לילד שרגיל לדעת הכול היא הכרחית להתמודדות יעילה על מבחן מסוג זה. וכאן נכנס המסר השני. גם אם אתה לא יודע את התשובה בשנייה הראשונה, אין זה אומר שאתה לא תדע אותה בשנייה השנייה או השלישית ..... אנו צריכים ללמד את הילדים לחשוב. כי לא יודעים הכול מיד. יש תהליכי חשיבה ותכנון ולעיתים אנו נדע את התשובה רק לאחר שלילת תשובות, ניחוש מושכל, קריאה מעמיקה של כל האפשרויות ועוד, וזה בשונה ממה שהילד רגיל מבית הספר לדוגמה.

וכדי להמחיש מסר זה שבא לחזק את ידיכם בחינוך מהנה וקשוב לילד הרשו לי להמליץ לכם על משחק מקסים שבראיה רחבה יתרום רבות לילד החכם. המשחק נקרא Unlock ME והוא זמין להורדה חינם באנדרואיד או במחשב האישי או כמשחק קופסה בשם "rushhour".
מטרת המשחק היא לשחרר בכמה שפחות מהלכים לבנה שנעולה על ידי לבנים אחרות. סביר להניח שבמבט ראשון הילד (ואולי גם אתם) לא תדעו את התשובה, אך תכנון מקדים, חשיבה וניסוי ותהייה יעזרו לשחרר את הלבנה.
תיעזרו במשחק זה להעברת המסרים.
שימו לב לבחירת רמה המתאימה לגיל הילד וליכולותיו.

תיהנו ובהצלחה !

קרא 1111 פעמים שונה לאחרונה ב שישי, 29 ספטמבר 2017 08:21

אודות הפרופסור הלא מפוזר

התלמידים שלנו נהנים מיתרונות לימודיים ורגשיים רבי-משמעות. וגם ממתנה לכל החיים: היכולת ללמוד ולחשוב מתוך אתגר והנאה, ומימוש היכולות והפוטנציאל האישי בצורה הטובה ביותר.

טלפון: 1700-707-377