מה עושים עם סרבני קריאה

מה עושים עם סרבני קריאה, ואיך זה קשור למבחני איתור המחוננים?

אפר 27, 2016 נכתב על ידי

אני אוהבת את הריח של הספר החדש, את רחש מעבר הדפים, את ההתרגשות לגלות עולמות חדשים ואת ההזדמנות להיחשף, שחור על גבי לבן, לידע אין סופי ומרתק. אני אוהבת ספרים, אוהבת ללמוד, אוהבת לקרוא כתוב על גבי נייר.
הלב שלי מחייך כשאני רואה את ילדיי נשאבים לתוך הספרים. זה שבריר שנייה שבו נקיפות המצפון שלי כאימא נגוזות. אני יודעת שכנראה עשיתי משהו נכון.

ובכן... שמי ענת ואחד הילדים שלי סרבן קריאה!

לא רוצה לקרוא, לא אוהב לקרוא, מעדיף משחקי דמיון, לגו, חברים (וכמה שיותר), אופניים... מהכול, והרבה. אבל רק לא ספרים.

תרומתם הגדולה של הספרים לעולם הרגש, הדמיון והידע של הילדים לא אפשרה לי לוותר, ואני שמחה לחלוק איתכם מעט מניסיוני המוצלח עם הסרבן האישי שלי:

תורנות קריאה או "דף אתה דף אני" – לעתים סרבנות הקריאה נובעת מקושי אובייקטיבי שחשוב לתת עליו את הדעת. אולי לקות למידה, בעיה בראיה, הפרעת קשב וריכוז ועוד. ראשית, לכם כהורים כדאי להיות קשובים למקור ההתנגדות, ולפעול בהתאם. עם או בלי הפרעת רקע, השיטה של קריאה משותפת מפחיתה את האיום המעייף של פעולת הקריאה. אם בוחרים ספר מסקרן, שמתאים לעולמו של הילד, הקריאה המשותפת יכולה להתניע את ההתעניינות בספר ובחוויית הקריאה כולה.

חנוך לנער על פי דרכו – הסרבן שלי מאוד סקרן, ונמשך לתכניות טלוויזיה וללומדות מחשב מעולם המדעים והטכנולוגיה. לשמחתי, קיים מגוון רחב של ספרי ילדים בנושא זה: "למה ומדוע", "סיור בגוף האדם", "מגלים וממציאים" ועוד. גלו מה ה"נער" שלכם אוהב: ספורט, בגדים, אוספים, מדעים, בעלי חיים, סדרות טלוויזיה, או כל נושא שנראה לנו אולי שולי, אבל יכול לפתוח צוהר לעולם הקריאה לילדים.

"טיזר" – יום אחד, בזמן נסיעה משותפת של שנינו באוטו, שאלתי אותו אם הוא רוצה לשמוע משהו מוזר ששמעתי היום. הסרבן הסתקרן מאוד, וכך התחלתי לדלות מזיכרוני פרטי מידע מהספר "דוד אריה". תיבלתי קצת במקומות שמוכרים לו, ואפילו שרבבתי שמות של חברים שלו. ואז הפסקתי. והוא? הוא אילץ אותי לקנות לו את הספר עוד באותו יום, ולא עזב אותו. מאז, קרא כבר את כל הסדרה. הכול בזכות העזרה שהגשתי לו ב"גלישה" לתוך הקריאה. השמעתי לו חלקים מהספר במהלך שיחה יומיומית, ובכך אפשרתי לו להבין שספרים יכולים להיות גם מצחיקים ונגישים לעולמו.

צבעוני ומדליק: עיתוני ילדים – אחד הדברים שמרתיעים את הילדים זה אורך הספר. הם תופסים זאת כמשימה שאין לה סוף. עיתוני ילדים למיניהם יכולים לטפל בהרתעה זו בצורה נפלאה. העיתון צבעוני ונגיש מאוד לילדים. לא צריך לקרוא הכול (יש תמונות ופרסומות), הוא מורכב מכתבות קצרות, כך שאם הנושא "משעמם" אפשר לעבור לנושא אחר, והחשוב מכל – העיתון מותאם לעולמם של הילדים. לכך מתווספת ההתרגשות מקבלת העיתון בדואר, כששם הילד מתנוסס עליו. לעיתון גם יש זמן מוגדר, כי בשבוע שלאחר מכן יגיע עיתון חדש. יש שפע גדול של עיתונים ייעודיים לילדים: עיתוני מדע, בעלי-חיים, העשרה, ואפילו רכילות ואופנה. נסו לכוון את ילדיכם לעיתונים האיכותיים יותר, ובקשו גיליון התנסות בחינם או בתשלום סמלי.

אז איך זה קשור למבחני איתור המחוננים?

קריאה היא מקור לידע כללי עצום, ומגרש אימונים נהדר להעשרת השפה. ספרים שנכתבו על ידי סופרים ישראליים בנושאים הקשורים לישראל יכולים להיות מקור מושלם לכיסוי נרחב של הפרק "ידע כללי" ואוצר מילים למבחן, כדוגמת סדרת הספרים "מנהרת הזמן" או "קלי קלות".

 

מחוננים וקריאת ספרים

קרא 3808 פעמים שונה לאחרונה ב חמישי, 28 ספטמבר 2017 19:04

אודות הפרופסור הלא מפוזר

התלמידים שלנו נהנים מיתרונות לימודיים ורגשיים רבי-משמעות. וגם ממתנה לכל החיים: היכולת ללמוד ולחשוב מתוך אתגר והנאה, ומימוש היכולות והפוטנציאל האישי בצורה הטובה ביותר.

טלפון: 1700-707-377

הסניפים שלנו:

קידום אתרים - שמוליק דורינבאום