הכנה למבחני האיתור למחוננים – קצת סדר

דצמ 21, 2016 נכתב על ידי

כדי ליהנות מתכניות ההעשרה שמשרד החינוך מציע לתלמידים מחוננים ומצטיינים, על התלמיד להיבחן בשני מבחנים: מבחן שלב א', כסינון ראשוני, ומבחן שלב ב', למי שעברו בהצלחה את המבחן הראשון. בשנים האחרונות עלתה בצורה משמעותית המודעות ההורית בצורך להתכונן למבחנים מסוג זה, אולם יחד עם זאת נשמעים גם קולות המתנגדים.

ובכן, כדי לעשות קצת סדר בתוך מה שנקרא "הכנה למבחן מחוננים", אפרט בפניכם את ה "אני מאמין" שלי בתחום.

במשך שנים רבות טיפלתי באופן פרטי בתלמידים לקויי למידה. בתחילת כל שנה פנו אליי הורים רבים שילדיהם עברו את מבחני שלב א', בבקשה שאעזור לילדיהם להגיע מוכנים גם למבחן שלב ב'.
בהתחלה נהגתי לטעון שילד מחונן לא זקוק להכנה. זה אפילו נשמע לי קצת אבסורד. אולם, ככל שלמדתי על הנושא וצברתי עוד ידע וניסיון, הבנתי עד כמה האבסורד הוא הפוך: לשלוח ילד, כל ילד שהוא, למבחן, בלי שום הכנה.

למדתי עוד, והבנתי שמבחן זה נערך בצורה "המונית" ולא אישית, שכן אי אפשר לבחון את כל ילדי ישראל במבחן אישי. הבנתי גם שהמבחן הזה כלל לא בודק אינטליגנציה. אבל... איך אפשר להגדיר ילד כמחונן אם לא על ידי מדידת האינטליגנציה?

למדתי שהמבחן כולל בתוכו מרכיב של ידע כללי, ובכך מפלה אוכלוסיות מסוימות, והתוודעתי לעובדה שבנים מצליחים במבחן הזה יותר מבנות. למדתי גם שזהו מבחן שכולו רב ברירה ("אמריקאי"), ושהוא מחייב עבודה במהירות, יכולת ארגון, כושר קריאה מהירה, אסטרטגיות למידה גבוהות, ועוד כישורים ומיומנויות רבים אחרים, שאינם קשורים בקשר ישיר עם רמת אינטליגנציה גבוהה.

מתוך כך, בניתי תכנית שתעזור לילד המחונן להגיע למבחני האיתור רק עם האינטליגנציה שלו, כלומר, בלי כל הפרעה טכנית או מנהלתית, ועל ידי כך, לבטא את יכולותיו בצורה הטובה ביותר.

קרא 1292 פעמים שונה לאחרונה ב שישי, 29 ספטמבר 2017 07:45

אודות הפרופסור הלא מפוזר

התלמידים שלנו נהנים מיתרונות לימודיים ורגשיים רבי-משמעות. וגם ממתנה לכל החיים: היכולת ללמוד ולחשוב מתוך אתגר והנאה, ומימוש היכולות והפוטנציאל האישי בצורה הטובה ביותר.

טלפון: 1700-707-377