רגע לפני מבחן מחוננים שלב א' עשה ואל תעשה

דצמ 21, 2016 נכתב על ידי

זהו מכתב אישי, ממני אליכם, הורים יקרים.

ממש בזה הרגע סיימנו את מפגשי סוכות. היה תענוג לראות את התלמידים מגיעים בשמחה גדולה לכיתה, ועוד יותר לראות כיצד, משיעור לשיעור, באות היכולות שלהם לידי ביטוי, ותהליך הלמידה מושלם לכדי תוצר סופי ומוגמר: הם מוכנים למבחן!
הילדים שלכם מוכשרים! ואתם, מתוקף תפקידכם (האוהב והדואג כל כך), רוצים לעזור להם – ובצדק – להצליח במבחנים הללו וכך להעניק להם מסגרת חינוכית מאתגרת שהולמת את כישוריהם.

אבל... (ודאי הרחתם את ה"אבל" הזה מגיע)! לעתים נראה שחלקכם שוכחים שהם רק בני 7, שרפרטואר ההיבחנות שלהם שונה משלכם, ושהיכולת שלהם לבצע חלק מהמשימות, שנראות לכם טבעיות לחלוטין, שונה משלכם.

במפגשי סוכות היו לנו סדנאות חד-פעמיות שבהן חלק מהילדים פגשו אותנו לראשונה מחוץ לעולם הווירטואלי של הלומדה. פגשנו ילדים מדהימים, עם מוטיבציה בשמיים וברק בעיניים בכל הקשור ללמידה. יחד עם זאת, חלקם הגיעו מצוידים בשיטות עבודה שאני באופן אישי מוצאת אותן פחות מתאימות לילדים.

למשל, יש הורים שציידו את הילדים שלהם בשעון-יד, כדי שינהלו את זמן המבחן בצורה הטובה ביותר. במקרים אלה היו הילדים עסוקים בחישוב הזמן שעבר והזמן שנותר, ובכך הסיטו את המיקוד שלהם למקום הפחות חשוב.

או לדוגמה, היו ילדים שתחילה קראו את כל השאלון, לאחר מכן השיבו על השאלות שידעו את התשובה עליהן בקלות, ורק אז חזרו כדי לענות על השאלות "הקשות". לדעתי האישית והמקצועית, אסטרטגיה זו מנוגדת לתהליך למידה מתאים. אנחנו מלמדים את הילדים לעבוד בצורה שיטתית ומסודרת כדי לא לדלג על שאלות ואפילו על עמודים שלמים, ואילו דרך עבודה לא רציפה מבטיחה לנו צרות. הסבירות שהילדים יזכרו לחזור לכל השאלות שדילגו עליהן נמוכה, ואלה שניסו לעקוף מכשול זה על ידי סימון השאלות הקשות בטוש זוהר, לצערי, בזבזו זמן יקר והתמקדו במה שלא חשוב כלל.

יש דוגמאות רבות נוספות לדברים שאני ממש שמחה שקרו כאן בכיתה הקטנה והמכילה שלנו, ולא במבחן האמיתי. זהו היתרון החשוב ביותר של מפגש סימולציה!

אנחנו, בפרופסור, עושים את עבודתנו באהבה ובמקצועיות. כלוליין מאומן ומדויק, שצועד על חבל דק ואינו נופל – כך בדיוק אנו יודעים לצעוד על החבל הדק שבין מאתגר למתסכל, שבין עוזר למקלקל. לשמחתנו, אנחנו יודעים להישאר תמיד בצד הנכון של החבל: המאתגר והעוזר!

לכן, אני ממש מבקשת מכם, הורים נפלאים, היו קשובים וערניים לצורך של ילדיכם, וליכולת שלהם להבין את מה שאתם כל כך רוצים ללמד אותם, והישארו גם אתם בצד הנכון של החבל!

אסיים בסיפורון חשוב נוסף: רבים מתקשרים ומבקשים שנתאר את מבנה המבחן ברזולוציה מקסימלית: כמה שאלות, כמה שורות בסיפור, מה סוג התרגילים, כמה עמודים ועוד... ובכן, לילדיכם אין בשלב זה גמישות מחשבתית מפותחת מספיק בשביל להכיל שינויים, אם יהיו. אם אתם תנחו אותם לסמן את האות שמסמלת את התשובה הנכונה, ואילו המורה בכיתה תבקש מהם לסמן את כל התשובה, או אם אתם תכינו אותם לכך שיש 10 שאלות לאחר כל סיפור, ויהיו 11 או 8 – זה עלול ליצור בעת המבחן דיסונאנס ובלבול מיותר. עד כמה שלכם ולנו זה עניין פעוט.

ההכנה החשובה מתמקדת בסוג החשיבה שמצפים מהם במבחן, בהיכרות עם התכנים, ובשכלול היכולות של הילדים להתמודד עם מבחן סגור, מדוד בזמן, ובנושאים הידועים לנו מראש. סוג הסימון, מספר השורות בסיפור וצבע השמלה של המורה באותו היום – לא חשובים!

אז לסיכום, מבחן מחוננים שלב א' כולל שני פרקים – הבנת הנקרא וחשבון. עולם התוכן בשני פרקים אלו יכול להיות רחב מאוד, והוא אכן משתנה משנה לשנה. יחד עם זאת, למבחן יש מבנה חוזר, ואליו אנו נצמדים בלומדה ובחוגים:

*שלושה סיפורי הבנת הנקרא (אחד מהם דוגמה משותפת שאותה עושים ביחד עם המורה), שאחריהם כעשר שאלות סגורות (מבחן אמריקאי)

*פרק החשיבה הכמותית, שבו בשנתיים האחרונות היו רק בעיות מילוליות בנושא כסף, קנייה, עודף ופריטה, אך בשנים שלפני כן המגוון היה רב: סדרות של מספרים, תרגילים בארבע פעולות חשבון, בעיות מילוליות כלליות ועוד. כמובן, בלומדה אנו מגישים לילדכם את כל המגוון, הן משום שעיסוק בכל אחד מפרקי החשיבה הכמותית תורם לשכלול היכולת בפרק אחר, והן לטובת חשיפה רחבה ככל האפשר לתחומים הרלוונטיים למבחן.

בקשה לסיום: אנא השאירו את ההכנה במקום חוויתי, נעים ומתאים לילדים. אפשרו להם לצחוק מהלומדה שלנו כאשר הם עונים על בעיה מילולית שבה מיצי התנין פוחד ללכת לרופא שיניים; פרגנו להם לא להיות בטוחים בשאלות אתגר (אפילו זרקו רמז לחלל האוויר); עטפו אותם בתחושת ביטחון ומסוגלות; והכי חשוב: הסבירו להם שלא משנה מה יהיה הציון במבחן – הם הכי חכמים והכי אהובים בעולם!

ובכל זאת... לכל כמהי הרזולוציות, אני מצרפת קישור לחוזר מנכ"ל 2017 (שנה"ל התשע"ח) שפרסם משרד החינוך בנוגע למבחן הקרוב.

אני מחזיקה אצבעות לכולם לחוויה נהדרת במבחן, וכמובן, להצלחה!

באהבה ובכנות, ענת

קרא 1133 פעמים שונה לאחרונה ב שישי, 13 אוקטובר 2017 05:25

אודות הפרופסור הלא מפוזר

התלמידים שלנו נהנים מיתרונות לימודיים ורגשיים רבי-משמעות. וגם ממתנה לכל החיים: היכולת ללמוד ולחשוב מתוך אתגר והנאה, ומימוש היכולות והפוטנציאל האישי בצורה הטובה ביותר.

טלפון: 1700-707-377